Prognozy rynku nieruchomości w 2015 roku

Prognozy rynku nieruchomości w 2015 roku

 

Ostatni znaczący spadek cen mieszkań mieliśmy w oku 2008 i od tamtej pory stopniowo rosną. Jednak osoby planujące kupno mieszkania interesuje przede wszystkim obecny okres, więc postanowiliśmy nieco rozjaśnić sytuację i pokazać Ci co może przemawiać za spadkami lub wzrostem cen.

Nastawiać się na wielkie spadki cen?

Jak duże, to niestety nie wiadomo, niemniej jednak spadki cenowe mogą brać się stad, że coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża za granicę i to tam próbuje sobie ułożyć życie. Można więc powiedzieć, że już teraz nie ma takiego palącego problemu z brakiem prawie 1 miliona mieszkań, jak to jeszcze kiedyś było. Prawda jest taka, że wszystkie informacje o tym, że brakuje właśnie takiej liczby mieszkań ma już prawie 10 lat. Wiele się przez ten czas zmieniło na lepsze i nowe mieszkania powstały.

Z drugiej strony mam potencjalnych nabywców, którzy mają swoje wymagania, niemniej jednak brakuje im pieniędzy na to, aby sfinansować dokładnie takie mieszkanie, jakiego by oczekiwali. Z tego względu da się zaobserwować tzw. Wojny cenowe, gdyż deweloperzy starają się obniżać ceny jak się tylko da, natomiast inwestorzy stawiają bardzo wysokie wymagania, które są nie do zrealizowania w danym przedziale cenowym.

Szykuje się wzrost cen?

Jest to możliwe, ale spokojnie, nie ma się co obawiać jakiś drastycznych podwyżek. Na razie jednak sytuacja rynkowa nie jest zbytnio na to przygotowana. Niemniej jednak musimy brać pod uwagę również różnice pomiędzy poszczególnymi regionami.

Obecnie w największych miastach deweloperzy znacznie bardziej „polują” na klienta starając się proponować możliwie najniższe stawki. Jednakże nie tylko, bowiem wszędzie tam, gdzie występują tereny mocno zurbanizowane wprowadzają kolejne ciekawe oferty.

Można więc spotkać się z osiedlami energooszczędnymi, czy zrównoważonymi, które przyciągają tych bardziej zamożnych do kupowania kolejnych mieszkań. Tego typu rzeczy są zdecydowanie łatwiejsze do wypromowania i stwarzają poczucie pewnego rodzaju prestiżu.

One comment

  • Podwyżek nie ma się co wielkich spodziewać, ale nie ma też co ukrywać, że i jakieś obniżki się szykują, bo takich raczej nie będzie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *